Jak powstają perfumy

Co sprawia, że perfumy mają unikalny zapach? Jak to możliwe, że jest tyle marek i firm, a jednak każda tworzy różnorodne perfumy? Tajemnica tkwi w odpowiednio dobranej mieszance. Jest to tzw. kompozycja zapachowa.

Wyobraźnia zapachowa „nosów”

W branży perfumeryjnej kluczowymi pracownikami są tzw. „nosy”. Są to osoby, których rozbudowana wyobraźnia zapachowa pomaga tworzyć przeróżne kompozycje zapachowe. To oni są odpowiedzialni za dobór od kilku do kilkudziesięciu składników, które złożą się na każdą nową kompozycję. Wymaga to zdolności do rozróżniania wielu zapachów i wyobrażania sobie po zagrają w zestawieniu.

Większość ludzi ma słabą wyobraźnię zapachową. Nie potrafimy nadawać zapachom nazw własnych, rzadko odróżniamy te, które nie są wystarczająco silne. Osoby zatrudnione do mieszania kompozycji muszą jednak wiedzieć czy dana mieszanka da zapach słodki, gorzki, korzenny itp.

Z czego składa się kompozycja zapachowa?

Na klasyczną kompozycję zapachową składają się trzy nuty zapachowe. To odwołanie do muzyki pozwala lepiej działać na wyobraźnię i właściwie dobrać składniki.

  • Nuta bazowa – to najciężej pachnące składniki, są najwolniej uwalniane do powietrza. Same rzadko mają przyjemny zapach, ale decydują o charakterze danej kompozycji.
  • Nuta średnia – to nuta serca, jest sercem kompozycji. Charakteryzuje się słabą intensywnością zapachu. Jej zadaniem jest łączenie kompozycji w jedną całość.
  • Nuta wysoka – ta nuta, zwana też nutą głowy, jest wyczuwalna jako pierwsza. Są to intensywne, lotne związki. Po pewnym czasie od aplikacji na skórę ta nuta zanika.

Nuty zapachowe można komponować przez umieszczanie w każdej z nut części tych samych składników, co tworzy harmonijną całość. Można tworzyć „rymując” składniki w nucie bazowej i wysokiej, nie powtarzając ich jednak w nucie serca. Najtrudniejszym sposobem tworzenia kompozycji zapachowych jest tworzenie ich ze składników kontrastowych, które jednak odpowiednio dobrane tworzą całościowy zapach.

Najbardziej znane kompozycje zapachowe

Żeby lepiej wyobrazić sobie czym są kompozycje zapachowe i jak je odróżnić warto odwołać się do znanych marek. Oto kilka przykładów znanych kompozycji zapachowych. Jeżeli ich nie znacie, to z pewnością bez problemu znajdziecie je w drogeriach i perfumeriach.

Joop! Homme – kompozycja dla panów, wydana po raz pierwszy w 1989 roku przez firmę Joop! i skomponowana przez Michela Almairaca.

Chanel no. 5 – stworzona w 1920 dla Gabrelle Chanelle. Autorem był Ernest Beaux.

Eau d’Hadrien – kompozycja autorstwa Francisa Camail. Powstała w 1980 roku i jest odpowiednia dla każdej płci. Jej charakterystyczna, cytrusowa nuta ma przywodzić na myśl krajobrazy Toskanii.

To tylko kilka przykładów jak ważna jest praca „nosów”, nawet jeśli słynnych zapachów nie kojarzymy w pierwszej chwili z ich nazwiskiem.

Skip to content